فهرست طبقات
چهارشنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۸ ۱۵۳۱
طبقه بندی: گزیده جراید
چچ
2q/Ystin2LHYtNmKINin2LIg2LLZhdmK2YbigIwg2YfYp9mKINio2KfZitixINiv2LEg2YXZhti32YLZhyDZgtin2LPZheKAjNii2KjYp9iv

گزارشی از زمین‌ های بایر در منطقه قاسم‌آباد

اکثر اراضی این منطقه در چند سال اخیر کامل و به کاربری مورد‌ نظر تبدیل شده است. اراضی مانده نیز تعیین تکلیف شده و باید مالکین برای ساخت و اجرای طرح‌ های خود اقدام نمایند.

شهرداری منطقه ده با وسعتی درحدود 2336 هکتار و جمعیتی بالغ بر 296823 نفر درشمال غربی مشهد واقع شده است. تراکم جمعیت در منطقه چیزی در حدود 127 نفر در هکتار می‌ باشد. اکثر اراضی این منطقه در چند سال اخیر کامل و به کاربری مورد‌ نظر تبدیل شده است. اراضی مانده نیز تعیین تکلیف شده و باید مالکین برای ساخت و اجرای طرح‌ های خود اقدام نمایند. این منطقه با توجه به تراکم بالا و فضای مناسب شهری، داشتن فضاهای سبز و ورزشی، ترافیک حداقلی دارای شرایط مناسب برای زندگی می ‌باشد. با توجه به ساخت و سازهای مناسب مسکونی در این منطقه هنوز هم اراضی ساخته نشده و بایری در منطقه وجود دارد که گاهی می ‌تواند منجر به مشکلاتی برای شهروندان ساکن نزدیک به این زمین ‌ها شود. به همین منظور خبرنگار شهرآرا محله با مسئولین شهرداری منطقه 10 در خصوص وضعیت این زمین‌ها به گفت‌و‌گو پرداخته است.

علی خان محمدی، معاون فنی و اجرایی شهرداری منطقه
مالکین حقوقی، مالک عمده اراضی بایر
«اراضی باقیمانده محدوده قاسم‌آباد به مالکین حقوقی مربوط می ‌باشد؛ حدود 120 هکتار از میدان قائم تا میدان امام علی(ع) اراضی تعیین تکلیف شده آستان  قدس  رضوی است که بزرگترین بخش اراضی ساخته نشده منطقه قاسم ‌اباد را شامل می ‌شود و به اراضی آبکوه معروف است. کارایی این زمین ‌ها، مسکونی، تجاری،  خدماتی و رفاهی است اما واگذاری به سرمایه‌ گذاران برای ساخت و ساز از سوی آستان  قدس تا الان صورت نگرفته است. دومین قطعه بزرگ دیگر منطقه اراضی دولتی و مربوط به صدا و سیما واقع در حد فاصل چهار راه فلاحی و شریعتی است که حدود 30  هکتار می ‌باشد. طرح این زمین ‌ها به عنوان شهرک جام‌ جم نیز ارائه شده و مصوبه خود را از مراجع قانونی دریافت کرده است اما به علت نبود سرمایه ‌گذار هنوز اجرایی نشده است. قطعه بزرگ بعدی که بخشی از آن اجرا شده و بخش دیگر آن مانده است، اراضی بنیاد مسکن واقع در انتهای فلاحی جنوبی 16 تقاطع با بزرگراه امام علی می‌ باشد. سه قسمت از بزرگترین اراضی بایر منطقه به این سه مالک حقوقی تعلق دارد و زمین ‌های دیگر  منطقه نیز به بخش خصوصی مربوط می ‌باشد. بزرگترین بخش از اراضی خصوصی منطقه حدود 25 هکتار می‌ باشدکه در حاشیه بزرگراه ایت الله هاشمی رفسنجانی و انتهای بزرگراه امام علی واقع شده است. اراضی توسط شهرداری، بابت طرح تسهیل حریم بزرگراه عقب نشینی داشته و تفکیک این قطعات آماده شده است، اما بابت مسائل حقوقی پیش آمده با مالکان بر سر متراژ و اختلاف نظری که با مالکین داشتیم هنوز سندهای آن منتقل نشده ولی کارهای قانونی این زمین‌ ها انجام شده است. این محدوده در گذشته روستای قدیم قاسم ‌آباد بوده است که بخشی از آن توسط دهقانان به قطعات کوچکتر تبدیل و ساخته شده است. بخشی از این منطقه توسط اعضای تعاونی نهضت سوادآموزی اجرایی و خانه ‌های سازمانی ایجاد شده و قسمت دیگر این زمین ‌ها در نزدیکی بزرگراه ایت الله هاشمی رفسنجانی به بزرگ مالکان همین روستاها تعلق دارد که در حال حاضر برنامه ‌ای برای ساخت و ساز آنها نداشته و به سایرین نیز انتقال نمی ‌دهند.
پروژه ساماندهی مشاغل شهری
تعدادی زمین کوچکتر نیز از طرف دولت به بخش خصوصی واگذار شده است و مالک هم دارد ولی عملیات اجرایی آن شروع نشده است. علی خان محمدی با توضیح این مطلب گفت: « این اراضی در منطقه قاسم ‌آباد بین حجاب و اندیشه واقع شده است و حدود 20 تا 30 قطعه می ‌باشد که قابلیت تجاری دارد و شامل کاربری‌ های اموزشی است. اراضی که کاربری آموزشی یا ورزشی دارند، بر اساس بودجه اختصاصی که به آنها تعلق می ‌گیرد ساخته می‌ شود در حال حاضر احساس نیازی برای ساخت نداشته ‌اند یا بودجه ‌ای به آنها تعلق نگرفته است. بخش دیگری از این زمین ‌های کوچک، زمین‌ های تعاونی لشگر در خیابان فاطمیه است که کاربری ورزشی برای آن تعریف شده است. علی خان محمدی در ادامه فعالیت‌ های شهرداری منطقه ده در رابطه با زمین ‌های بایر عنوان کرد :«پروژه ساماندهی مشاغل شهری یکی دیگر از اقدامات شهرداری در خیابان ازادی است. این پروژه شامل  5  هکتار می‌ باشد و در یک ماه اخیر اجرایی خواهد شد. طرح بزرگ دیگر شهرداری اجرای طرح پارک موضوعی سلامت برای کودکان در خیابان شریعتی 45 جنب فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن است. مراحل نهایی تنظیم طرح انجام شده و امسال برای مناقصه و اجرای طرح اقدام خواهد شد. بخش دیگر پروژه‌ های شهرداری، ایجاد مسیرهای سبز در منطقه بین ساختمان های مسکونی است. تعیین تکلیف کال زرکش به عنوان مرز محدوده خدمات شهری یکی دیگر از فعالیت‌ های شهرداری در رابطه با این زمین ‌ها است. «نا گفته نماند کال زرکش در محدوده خدمات شهری واقع نشده بلکه در مرز منطقه روستایی و شهری می‌ باشد. با این حال شهرداری، تمهیدات و طرحی را برای این محله ارائه داده است تا بعد از دریافت اعتبار دیوار کال را با اعتبار دولتی اجرایی کند. محدوده و وسعت این کال نزدیک به 2500 متر می ‌باشد. این کال متروکه شده و مشکلات محیط‌ زیستی از جمله وجود سالک، حیوانات موزی، انبار خاک و نخاله را ایجاد کرده است و خود تبدیل به چالش در مرز محدوده شهری شده است».
تکمیل عمده اراضی
«اکثر زمین ‌های بایر قاسم  اباد در حال حاضر رو به تکمیل شدن می‌ باشد و عمده قطعات این منطقه مثل مناطق 9 و 11 ساخته شده است. سایر اراضی را نیز می ‌توان به دو قسمت تقسیم کرد اراضی اقدام نشده مثل آستان قدس، صدا و سیما و اراضی در حال تکمیل یا تمام شده، مثل بنیاد مسکن که 90 درصد پروژه انجام شده و در حال تکمیل است. شهرداری اراضی بزرگ تحت نظرش را برای ایجاد فضای سبز اختصاص داده است. تعدادی زمین متروکه از کارخانه‌ ها در تقاطع بزرگراه ازادی و بلوار شهید جنگی وجود دارد که مالک شخصی دارند و شهرداری از لحاظ قانونی بر روی آن‌ ها هیچ دخل و تصرفی ندارد و باید توجیه اقتصادی برای مالکین وجود داشته باشد تا این کارخانه ‌ها دوباره فعال شوند». زمین ‌های ساخته نشده، مشکلاتی را نیز برای ساکنین به وجود می ‌آورد». «معمولا ساکنین اطراف زمین ‌ها به دفاتر و نواحی مراجعه کرده و از عدم امنیت، وجود حیوانات ولگرد و مسایل بهداشتی گله ‌مند هستند. هر چند که اراضی تعیین تکلیف شده باشد ولی تا زمانی که اجرا و ساخت صورت نگیرد این مشکلات در این مناطق وجود خواهد داشت. با ساخت این زمین ‌ها توسط مالکین خدمات رفاهی و عمومی در اختیار مردم محله قرار خواهد گرفت و با ساخته نشدن این زمین ‌ها، نارسایی خدمات نیز در این مناطق صورت می‌ گیرد که باید رفع گردد. بنابراین مالکین باید زودتر تصمیم به اجرای طرح‌ های خود نمایند. چرا که با ماندن این زمین ‌ها به این شکل نه تنها گره ‌ای باز نمی‌ شود بلکه گره‌ ای نیز به مشکلات منطقه افزوده خواهد شد«.
تنوع فعالیت های شهرداری
فعالیت شهرداری به جز تعیین تکلیف کاربری زمین ها شامل اجرای معابر، کانال ابهای سطحی، ایجاد فضای سبز، فضای ورزشی، بهسازی مناطق و پیاده ‌روها بعد از ساخت زمینهای بایر است. «مراحل اجرای طرح برای زمین‌ های بایر به ترتیب تعیین تملک زمین، تهیه طرح، گرفتن اعتبار و در نهایت عملیات اجرایی طرح و بهره برداری را شامل می ‌شود. عمده زمین‌ های ورزشی که در قاسم  اباد مانده مربوط به اداره ورزش و جوانان است و اگر متولی خصوصی هم داشته باشد، طرح خود را به اداره مسکن ارائه می‌دهد و موقع اجرای زمین در اختیارشان قرار می‌ گیرد«.«در حال حاضر دیدگاه مردم را مستند سازی و ارزیابی نکردیم ولی استقبال عمومی به نوعی نشان از رضایت  مندی مردم داشته است. اگر در گذشته برای اجرای پارک به دفاتر ما مراجعه می ‌شد الان این مراجعه وجود ندارد یا به حداقل رسیده است. قطعا بازخورد عملکرد ما توسط نهادهای نظارتی و نهادهای ارزیابی مثل مدیریت بازرسی و مدیریت روابط عمومی انجام می ‌شود. امروزه نوع پیگیری و خواسته ‌های شهروندان تغییر کرده است و شهروندان منطقه بعد از اجرای زمینی که به پارک تعلق می ‌گیرد، خواستار نصب وسایل ورزشی یا کاشت گلهای فصلی می‌ شوند و در صورت وجود وسایل بازی اهنی، خواستار وسایل بازی امن با جنس پلی ‌اتلین برای کودکانشان هستند. 99 درصد شهروندان در  حفظ و نگهداری مکان و وسایل همکاری لازم را با شهرداری دارند اما شرایطی هم بوده که اب سرد کن یا درخت و چمن اسیب دیده یا وسایل ورزشی بچه ‌ها خراب شده است و شهرداری است که در این موارد باید به رفع نقص موارد بپردازد».
سید سعید مکی ، رییس اداره امور پارک‌ ها و فضای سبز منطقه
پارک ‌های خطی در منطقه
« تقریبا 248 هکتار فضای سبز در منطقه قاسم اباد داریم. با توجه به رشد جمعیت در منطقه، سرانه ما از 2/7 به 7/7 برای هر نفر رسیده است در نتیجه بیشترین توسعه فضای سبز را نسبت به سایر مناطق طی سال ‌های گذشته داشته ‌ایم و  9 قرارداد پیمانی نگهداری فضای سبز در سه ناحیه به بخش خصوصی منطقه واگذار کرده‌ ایم. پروژه ‌های در دست اقدام که از سال گذشته اجرای آن شروع شده و تا دو ماه اینده به بهره‌ برداری خواهد رسید شامل پارک خطی رستگاری با مساحت 15500 متر است که از خیابان حجاب 54 آغاز شده و به صورت نعل اسب تا خیابان حجاب 58 ادامه پیدا خواهد کرد. این پارک چند مجتمع مسکونی، بافت تجاری و میدان حجاب را در بر می‌ گیرد. پروژه بعدی پارک خطی راستی است که شروع آن از ابتدای پارک نرگس در محله حسابی تا بزرگراه ایت الله هاشمی رفسنجانی را شامل می ‌شود و وسعت آن حدود 437/21 متر از ابتدا تا انتهای خیابان راستی را پوشش می‌ دهد. پارک خطی سوم واقع در خیابان فلاحی 4 و خیابان برادران حسینی تا انتهای ان را در برمی ‌گیرد که وسعت آن 8400 متر است. پروژه بزرگراه ازادی حدفاصل بزرگراه ایت الله هاشمی رفسنجانی نیز تا سه راه بلوار شاهد به وسعت 25000 متر ، منطقه وسیعی است که به پارک تبدیل شده است. قطعات شامل زمینهای ازاد شده و تحت اختیار شهرداری برای ایجاد پارک است و اکثر فازهای آن به پایان رسیده است».
پارک موضوعی کودکان
پروژه پارک خطی خیابان رفیعی تا خیابان ابرار در حاشیه بزرگراه امام علی(ع)، در دستور کار است. برای این منظور ابشارهای سنگی زیبایی در آن قرار داده ایم. علاوه بر این جنگل‌ های فاطمیه نیز دارای شهرت در این منطقه می ‌باشند که آن ‌ها را نیز در چند قطعه به پارک و فضای سبز تبدیل کرده‌ ایم و تا فلاحی 38 ادامه دارد. خدمات پارک شامل درختکاری، معبر کف، گلکاری و روشنایی مناسب برای پارک‌ ها است. اکثر این پارک‌ ها فاقد وسایل بازی کودکان است اما طرحی تخصصی برای کودکان در نزدیکی فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن با عنوان بوستان کودک و سلامت در نظر گرفته ‌ایم که 5/3 هکتار است و در حال طراحی است. بنابراین این پارک از پارک‌ های موضوعی با بازی‌ های طراحی شده برای کودکان خواهد بود که نیاز به سرمایه ‌گذاری و حمایت بخش خصوصی دارد . پروژه مهم و بعدی ما در این زمینه، باز پیرایی چمن میدان قائم است. چمن‌ ها به طور معمول حدود 8 تا 9 سال عمر مفید دارند و پس از آن، محدوده چمن را علف های هرز پر می ‌کند که نیاز به ابیاری و انرژی بیشتر برای نگهداری آن ها است. چمن این محدوده حدود 18 سال است که مورد استفاده قرار گرفته است و به همین دلیل برآن شدیم تا چمن  های تازه و مناسب برای این میدان بکاریم. هر بخش این میدان حدود 2 هکتار می ‌باشد که با توجه به افزایش جمعیت، کمبود اعتبار برای احیا و ایجاد فضای سبز در منطقه وجود دارد. امید داریم شهروندان نیز با نگاهی مسئولانه و متعهد به فضای سبز اطراف خود توجه نمایند و با توجه به شرایط اب و هوایی و الودگی که هر سال بیش ‌تر می  شود، در حفظ و نگهداری درختان و ابیاری مناسب آن‌ ها کوشا باشند. چرا که زندگی هر کدام از ما در سال‌ های پیش رو به این مهم وابسته می ‌باشد.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.343316078186
Qt: 2.5704023838043