فهرست طبقات
چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷ ۱۳۸۷
طبقه بندی: گزیده جراید
چچ
2KLZg9in2K/ZhdmKINio2K/ZhdmK2YbYqtmI2YYg2LHYp9iz2KrZitiMINmF2LHZg9iy2Yog2KjYsdin2Yog2KLZhdmI2LLYtCDZhtmI2YbZh9in2YTYp9mGINmIINmG2YjYrNmI2KfZhtin2YY=

آکادمی بدمینتون راستی، مرکزی برای آموزش نونهالان و نوجوانان

زمینی برای حرفه‌ ای‌ ها

بدمینتون یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که مانند سایر ورزش‌ ها، نیاز به آموزش و تمرین دارد. وجود یک آکادمی در این خصوص می‌ تواند کمک شایانی به طرفداران این ورزش باشد. حضور شهروندان جوان در منطقه 10 و نیاز به فضای ورزشی در این منطقه نیز باعث شد تا آکادمی بدمینتون به کمک هیات بدمینتون استان و شهرداری منطقه ده تاسیس شود. از آن زمان تا کنون چهار سال می‌گذرد و آکادمی بدمینتون سالن راستی در خیابان راستی فعالیت دارد و توانسته است ورزشکاران زیادی را تربیت کرده و موفقیت ‌هایی نیز در این خصوص به دست آورد. این موفقیت‌ ها باعث شد تا خبرنگار شهرآرا محله سری به آن‌ جا زده و از نزدیک شاهد فعالیتشان باشد.

 قاسم آباد پایگاه بدمینتون
حمزه صبوری، کارشناس ورزشی منطقه و مسئول این آکادمی است که برای اطلاع از فعالیت ‌های این آکادمی نزد او رفتیم. او از اهمیت تشکیل اکادمی می‌ گوید: «در سال 93 در مشهد تنها یک سالن اختصاصی بدمینتون وجود داشت که در مجموعه ورزشی سجاد واقع در خیابان حامد جنوبی بود و تاسیس آکادمی بدمینتون سالن راستی اتفاق مثبتی در امر پرورش ورزشکاران در این حرفه شد. هدف اصلی تشکیل این آکادمی، بحث همگانی بودن رشته بدمینتون است که به این وسیله توانستیم با ارائه برنامه بلند مدت برای ورزشکاران و انجام تمرینات منظم و مداوم، حضور ملی‌ پوشان را در این آکادمی داشته باشیم. درحال حاضر نیمی از بازیکنان پایه استان به خصوص در رده نونهالان و نوجوانان از این آکادمی می‌ باشند.
در کنار این آکادمی تصمیم داریم با در نظر گرفتن زمین بدمینتون در سایر سالن‌ های منطقه از جمله سالن شهید عامل و سالن ورزشی میثاق ، منطقه قاسم آباد را به عنوان پایگاهی برای آموزش بدمینتون شهر مشهد فعال کنیم. در حال حاضر باشگاه ‌های مختلف، بازیکنان آماده آکادمی را در لیگ‌ های معتبر داخلی جذب می‌ کنند و با توجه به اینکه برای داشتن تیم نیاز به بودجه یا وجود اسپانسر می‌ باشد درصورت تامین مبالغ مالی برای داشتن تیم اقدام خواهیم کرد.
ورزشی با حداقل امکانات
سعید بابیانی یکی از مربیان زبده آکادمی بدمینتون و متولد سال 1370 در اردبیل است، حدود سه سال است که در این آکادمی به عنوان مربی فعالیت می‌ کند. 17 سال است که بدمینتون را به صورت حرفه ‌ای دنبال کرده و سابقه بازی و قهرمانی در تیم ‌های ملی، دانشگاهی، جوانان و نوجوانان را نیز دارد و جزوء 8 نفر اول ایران در این رشته ورزشی است. او درباره آکادمی، شرایط تمرین و نحوه عضوگیری نیز گفتگویی با ما داشت « هدف آکادمی بدمینتون شهرداری منطقه ده، گسترش ورزش به خصوص ورزش‌ هایی است که با استقبال عمومی روبرو می ‌شود تا شهروندان بتوانند با پرداخت هزینه کمی به ورزش مورد نظر خود بپردازند. رشته ورزشی بدمینتون در مشهد طرفداران زیادی دارد و نشانه توجه به این رشته، وجود زمین ‌های تخصصی بدمینتون در پارک بزرگ ملت است. از آنجا که یکی از رشته‌های پرطرفدار که به صورت ابتدایی و با حداقل امکانات انجام می ‌شود، بدمینتون است، معاونت فرهنگی و اجتماعی و بخش تربیت ‌بدنی شهرداری منطقه، سالن سوله بحران راستی را جهت انجام این کار در نظر گرفت و اکنون این سوله در حالت عادی و زمان‌ هایی که بحرانی وجود ندارد در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرد.
نوجوانان افتخارآفرین
آکادمی بدمینتون گروه نونهالان، نوجوانان و جوانان را پوشش می‌دهد و در حال حاضر حدود 18 نفر عضو دارد که اکثر این اعضاء ساکن منطقه ده هستند و دوره‌ های آموزشی را از مبتدی، نیمه حرفه ‌ای تا حرفه‌ ‌ای دنبال می‌ کنند. در ابتدا کار را با استعدادیابی و اطلاع ‌رسانی در مدارس و سطح منطقه با تعداد افراد کمی شروع کردیم و الان به این تعداد رسیده ‌ایم و توانسته ‌ایم به این جا برسیم که نیمی از اعضای تیم ‌های نونهالان و نوجوانان استان از همین آکادمی تشکیل شده‌ا‌ند. برای مثال در مسابقات اخیر رنکینگ آزاد نوجوانان کشور، مهدی رضایی متولد 1381، توانست مقام اول را کسب کند. او کسی است که در همین اکادمی فعالیت داشته است.
کمبود فضا و زمان
سه زمین در این سالن وجود دارد که در هر زمین 4 نفر امکان آموزش و تمرین را دارند، به همین علت نمی‌ توانیم عضو جدیدی را پذیرا باشیم. در صورتی که دو زمان یک ساعت و نیم در اختیارمان قرار گیرد، این امکان وجود خواهد داشت که اعضا و ورزشکاران بیشتری را تحت آموزش قرار دهیم. در امر آموزش به خصوص حرکات پایه و ضربه‌ زدن‌ های اولیه برای نونهالان سعی کرده‌ ایم از قهرمانان استان در رده سنی جوانان استفاده کنیم. مراحل آموزش بچه ‌ها سطح‌ بندی شده است؛ زمین مبتدی، نیمه حرفه ‌ای و قهرمانی و اعضایی که به دنبال ورزش قهرمانی در این رشته هستند باید خودشان را از زمین یک به زمین 3 برسانند. اعضا برای ثبت نام به واسطه سیاست‌ گذاری ‌های ایجاد شده، ماهانه شهریه کمی نسبت به ثبت نام آزاد پرداخت می‌ کنند. با این حال نمی ‌توان با 270 دقیقه تمرین در هفته، ورزشکاری در حد حرفه ‌ای با کسب مدال و مقام در مسابقات کشوری و بین ‌المللی آماده کرد. اگر زمان تمرین اضافه شود و یا سالنی در همین منطقه در نظر گرفته شود که بتوانیم تمرینات بیشتری را داشته باشیم، بازدهی بالاتری در حیطه قهرمانی خواهیم داشت در نتیجه لازمه اصلی برای قهرمانی، تامین سالن و ساعت تمرین بیشتر است. برای یک قهرمان سه جلسه تمرین 90 دقیقه بسیار محدود است و معمولا این نود دقیقه هم مفید نیست، ورزشکاران تا بدنشان را گرم کنند عملا کمتر از یک ساعت مفید برای تمرین دارند.
سریعترین توپ دنیا با 495 کیلومتر سرعت در لحظه اوج
استهلاک امکانات در ورزشی مثل بدمینتون خیلی بالا است برای مثال در هر جلسه یک رول توپ خراب می‌شود که حدود 60 هزار تومان است. توپ بدمینتون سریعترین توپ دنیا با سرعت 495 کیلومتر در لحظه اوج است. در حالت آماتور شما می ‌توانید دو نفره با پنجاه هزار تومن این ورزش را بازی کنید، .ولی هر چه بیشتر پیشرفت کنید و به مراحل بالاتری برسید، نیاز به راکت و کفش حرفه ‌ای ‌تری خواهید داشت. راکت حرفه‌ ای در حد پانصد تا یک میلیون و پانصد هزار قیمت دارد. چابکی در بدمینتون اهمیت بالایی دارد و به واسطه چابکی، چرخش مچ یا دررفتگی و شکستگی مچ نیز اتفاق خواهد افتاد لذا برای این رشته نباید از یک کفش غیر بدمینتونی یا غیر استاندارد استفاده شود. کفش باید لژ مخصوص داشته باشد تا فرد داخل زمین سر نخورد و درکناره پا مانع‌ هایی داشته باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند. برای صافی کف پا هم باید میانه کفش گود باشد تا فشارهای وارده به کف پا را به حداقل برساند. بدمینتون به عنوان یکی از کم خطرترین ورزش‌ ها است و امید داریم که گسترش بیشتری در بین نوجوانان و جوانان داشته باشد و حمایت ‌های بیشتری از طرف مسئولین به این رشته ورزشی در خصوص تشکیل تیم‌ های حرفه ‌ای شود.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.4502333005269
Qt: 1.2585084438324