• یکشنبه،04 اسفند 1398
 • ورود
   
  • طبقه بندی قوانین و مقررات
  • قانون نظام صنفی: مقررات مختلف

   قانون نظام صنفی: مقررات مختلف

   تاریخ سند : ۱۳۸۶/۱۱/۰۳
   شماره نامه : -
   ماده 56: تنظیم امور اصناف و پیشه وران و نظارت بر مقررات صنفی خارج از محدوده حفاظتی شهرها مادام که شورای شهرستان یا بخش وجود ندارد بعهده بخشداری مربوط خواهد بود. تبصره: آئین نامه اجرائی این ماده ...

    ماده 56: 

   تنظیم امور اصناف و پیشه وران و نظارت بر مقررات صنفی خارج از محدوده حفاظتی شهرها مادام که شورای شهرستان یا بخش وجود ندارد بعهده بخشداری مربوط خواهد بود.
   تبصره:
   آئین نامه اجرائی این ماده توسط وزارتخانه های بازرگانی و کشور تهیه و پس از تصویب هیئت عالی نظارت بموقع اجراء گذارده خواهد شد.

   ماده 57:
   در شهرهائی که سازمان صنفی وجود ندارد وظایف و اختیارات مربوط در حدود این قانون، بعهده شهرداری خواهد بود.
   ماده 58:
   وزارت بازرگانی مکلف است با همکاری وزارت کشور ظرف دوماه از تاریخ تصویب این قانون آئین نامه انتخابات اتحادیه های صنفی را تهیه و برای تصویب به هیئت عالی نظارت ارائه نماید.
   ماده 59:
   شهرداریها و سازمانهای وابسته بدولت و مؤسسات عام اامنفعه می توانند وصول عوارض و حقوق و هزینه خدمات خود را از اصناف به شورای مرکزی اصناف واگذار نمایند. مجمع امور صنفی ذیربط حقوق و عوارض و هزینه خدمات را طبق مقررات و قوانین مربوط وصول کرده با کسر کارمزدی که مورد توافق قرار می گیرد و از 6% تجاوز نخواهد کرد ظرف یک هفته به حساب مؤسسه مربوط واریز خواهد کرد.
   مجمع امور صنفی ذیربط در قبال وجوه دریافتی امین محسوب می شوند.
   ماده 60:
   افراد یا واحدهای صنفی موضوع این قانون که از نظر مالیات بردرآمد مشمول مقررات ماده 63 قانون مالیاتهای مستقیم هستند، اعم از اینکه خود را مشمول مالیات بدانند یا نه، مکلفند برای سال مالیاتی بعد از سال تصویب این قانون و پس از آن هر پنجسال یکبار اظهارنامه مالیاتی خود را تا آخر تیرماه سال بعد به ادارات دارائی محل تسلیم و مالیات مورد قبول خود را پرداخت کنند. ادارات دارائی مکلفند اظهارنامه های، رسیده را هر 15 روز یکبار به مجمع امور صنفی ذیربط ارسال دارند، مجمع مذکور مکلف است ظرف 6 ماه از تاریخ انقضاء مهلت تسلیم اظهارنامه، نظر اتحادیه هر صنف را نسبت بمندرجات اظهارنامه های دریافتی و میزان درآمد هر فرد یا واحد صنفی مربوط کسب ، در اظهارنامه ها منعکس و به اداره دارائی محل اعاده دهند. همچنین در مورد هر فرد یا واحدهای صنفی که از تسلیم اظهارنامه در مهلت مقرر خودداری کرده، نظر اتحادیه صنف مربوط درباره میزان درآمد این دسته از افراد یا واحدهای صنفی را نیز روی فرمهای مخصوصی که از طرف وزارت دارائی تهیه و در اختیار مجمع امور صنفی گذارده خواهد شد در مهلت فوق الذکر اعلام کند.
   نظر اتحادیه های صنفی راجع به میزان درآمد مؤدیان مورد بحث قطعی است مگر اینکه نظر ممیز مالیاتی نسبت به درآمد مؤدی که مورد تایید سرممیز قرار گرفته باشد بیش از بیست درصد با نظر اتحادیه صنف اختلاف داشته باشد که در اینصورت و در صورتیکه نظر اتحادیه های مربوط از طرف آنان ظرف ششماه درباره مؤدیانی که اظهارنامه تسلیم کرده یا نکرده اند به ادارات دارائی اعلام نشود برگ تشخیص درآمد مؤدی از طرف ممیز تهیه و پس از تایید سر ممیز صادر خواهد گردید و به مؤدی ابلاغ خواهد شد . در صورتیکه مؤدی ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص قبولی خود را اعلام ننماید و یا ظرف این مدت مالیات متعلق بخود را نپردازد یا ترتیب پرداخت آن را به اداره دارائی ندهد، معترض محسوب و پرونده امر نزد ممیز کل ارسال خواهد شد. ممیز کل به اتفاق نماینده مجمع امور صنفی بموضوع رسیدگی می کند و نظر نماینده مجمع قطعی و لازم الاجرا است مگر اینکه بین نظر نماینده مجمع با نظر ممیز کل بیش از بیست درصد اختلاف باشد که در اینصورت پرونده امر پس از انقضاء یکماه از تاریخ انقضاء سی روز فوق الذکر به کمیسیون تشخیص مالیاتی احاله خواهد شد، رای کمیسیون در مورد میزان درآمد مؤدی قطعی و لازم الاجرا است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,584,213
تعداد بازدید امروز : 25
تعداد بازدید دیروز : 94
آخرین به روزرسانی : 1398/12/03 13:54
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد