• یکشنبه،04 اسفند 1398
 • ورود
   
  • طبقه بندی قوانین و مقررات
  • قانون نظام صنفی: مجازات

   قانون نظام صنفی: مجازات

   تاریخ سند : ۱۳۸۶/۱۱/۲۵
   شماره نامه : -
   ماده 68: متخلفین از مقررات زیر با توجه به نوع و اهمیت موضوع به پرداخت جزای نقدی از پنجهزار و یک ریال تا سی هزار ریال محکوم می شوند: 1. هر فرد صنفی که انجام کار و یا خدمتی را قبول می کند آن را ...

    ماده 68:
   متخلفین از مقررات زیر با توجه به نوع و اهمیت موضوع به پرداخت جزای نقدی از پنجهزار و یک ریال تا سی هزار ریال محکوم می شوند:
   1. هر فرد صنفی که انجام کار و یا خدمتی را قبول می کند آن را مطابق مشخصات و متناسب با نوع و اجرت و دستمزد دریافتی انجام ندهد.
   2. هر فرد صنفی که نظامات صنفی اتحادیه مربوط به خود را طبق مقررات قانون نظام صنفی رعایت و اجرا نکند.
   3. هر فرد صنفی که برای جلب مشتری درباره محصولات ، یا کالا و یا خدمات برخلاف واقع تبلیغ یا اعلام حراج کند.
   ماده 69:
   متخلفین از مقررات زیر باتوجه به نوع و اهمیت موضوع، به پرداخت جزای نقدی از پنجهزار و یکریال تا سی هزار ریال و حبس جنحه ای از شصت و یکروز تا ششماه محکوم می شوند.
   1. هر فرد صنفی که برابر بند 4 ماده 14 قانون نظام صنفی مکلف به تسلیم صورتحساب می باشند صورتحساب به خریدار ندهد.
   2. هر عمده فروشی که در موقع فروش و یا سپردن کالا برای فروش به افراد یا واحدهای صنفی ، صورتحسابی که در آن مشخصات و قیمت کل و ارزش واحد ، بطور روشن در روی اوراق مخصوصی که حاوی عنوان و نشانی کامل فروشنده باشد به خریدار ندهد و یا صورتحساب را روی نمونه های مصوب صادر ننمایند و یا صورتحساب را روی نمونه های مصوب صادر ننمایند و یا صورتحساب ناقص بدهد.
   3. هر فرد صنفی که صورتحساب عمده فروش را، بشرح مندرج در بند 2 این ماده در واحد صنفی خود محفوظ ندارد و یا از ارائه آن خودداری کند.
   4. صاحبان اماکن عمومی که به تشخیص مجمع امور صنفی و تصویب کمیسیون نظارت ، واحدهای صنفی آنها جزو اماکن عمومی شناخته شده باشد، فهرست ارزش اغذیه و اجناس و خدماتی را که برای مشتریان عرضه می نمایند در کارتهای مخصوصی در دسترس مشتریان قرار ندهند و همچنین فهرست نرخ اغذیه و کالای خود را در مدخل ورودی نصب ننمایند و یا بر مبنای آن صورتحساب بیشتری تسلیم مشتری نمایند.
   تبصره:
   متخلفین از مقررات بند 2 بحداکثر مجازات محکوم خواهند شد.
   ماده70:
   هر فرد صنفی که برابر بند 3 ماده 14 قانون نظام صنفی اجرت یا دستمزد خدمات را در تابلوی مخوص درج ننموده و یا در مدخل محل کسب یا حرفه نصب نکند و یا برچسب روی کالاها الصاق ننمایند به حبس جنحه ای از شصت و یکروز تا ششماه محکوم می شود.
   ماده71:
   هر فرد صنفی که قیمت مندرج در برچسب و یا تابلو را طوری تهیه نماید که با مشخصات کالاها یا مصنوعات یا فرآورده ها مطابقت نداشته باشد و یا قیمت و اجرت و دستمزد مندرج در برچسب و یا تابلو را زاید بر نرخ مقرر و یا بدون رعایت ضوابطی که برای تعیین نرخ اعلام می گردد تعیین نماید به حبس جنحه ای از شصت و یکروز تا ششماه محکوم می شود.
   ماده72:
   هر شخص حقیقی و یا حقوقی که بدون پروانه کسب مبادرت به تاسیس واحد صنفی نماید، اتحادیه صنف مربوطه از کار او جلوگیری و محل کسب وی را تعطیل خواهد کرد. در صورتیکه در واحد صنف مذکور ارزاق و یا سایر کالاهای مصرفی روزانه عموم عرضه شده باشد اتحادیه صنف مربوطه طبق مقررات این قانون اقدام و مراتب را به دادگاه اعلام می کند و دادگاه ضمن رسیدگی علاوه بر مجازات مقرر در ماده 68 این قانون حکم به تعطیل قطعی واحد صنفی نیز خواهد کرد.
   ماده73:
   هر شخص حقیقی و یا حقوقی که کالاها یا مصنوعات یا فرآورده های خود را از نرخ مقرر گرانتر بفروشد و یا اجرت و یا دستمزد خدمات را زاید بر میزان مقرر دریافت دارد و یا ظاهراً با نرخ مقرر و معمولی معامله کرده ولی باطناً وجه بیشتری دریافت نماید و یا با بکار بردن موادی از نوعی که از لحاظ کیفیت نامرغوب و پائین تر است ، مشخصات کالاها یا مصنوعات یا فرآورده ها یا ارزش خدمات را پائین بیاورد و یا از حیث وزن یا مقدار کمتر تحویل مشتری بدهد و یا تمهیدی بکار برد که وجه بیشتری از مشتری دریافت دارد به پرداخت جزای نقدی از ده هزار ریال تا پانصدهزارریال یا به حبس جنحه ای از ششماه تا یکسال و یا به هر دو مجازات محکوم می شود.
   ماده74:
   هر فرد صنفی که کالای خود را پنهان نموده و یا از فروش آن خودداری کند به جزای نقدی از پنجهزار و یک ریال تا یکصدهزارریال و یا به حبس جنحه ای از شصت و یکروز تا سه ماه محکوم می شود.
   ماده 75:
   هر عمده فروشی که کالاها یا مصنوعات و یا فرآورده های خود را به قصد احتکار و یا ایجاد بازار سیاه پنهان نماید بجزای نقدی از یکصد هزار ریال تا پانصد هزارریال یا به حبس جنحه ای از ششماه تا سه سال و یا به هر دو مجازات محکوم می شود.  

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,584,274
تعداد بازدید امروز : 86
تعداد بازدید دیروز : 94
آخرین به روزرسانی : 1398/12/04 07:30
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد