• سه شنبه،29 آبان 1397
 • ورود
10°C ابری
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 41
   کد: 154066
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۰۹

   شریعتی؛ نامی در دل خیابان

   در شهر مشهد خیابان‌های متعددی وجود دارد که نام بزرگانی همچون سعدی، حافظ، فردوسی، خیام و جامی را با خود به همراه دارد.
   شریعتی؛ نامی در دل خیابان

   در کشورهای مختلف برای انتخاب نام خیابان و محلات از شیوه‌های متفاوتی استفاده می‌شود.

    

   در بعضی از کشورها حروف و اعداد را برای نامگذاری انتخاب می‌کنند. در این روش خیابان‌های هر شهری به مناطق، کوچه‌ها و میادین متعدد تقسیم و برای هر کدام از آن‌ها عدد یا حروفی انتخاب می‌کنند. این شیوه البته در بسیاری از موارد باعث سرعت بخشیدن برای یافتن نشانی خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌شود. برخی نام‌ها متعلق به یک شخصیت مهم تاریخی، ادبی، سیاسی و یا فرهنگی است.

    

   در شهر مشهد خیابان‌های متعددی وجود دارد که نام بزرگانی همچون سعدی، حافظ، فردوسی، خیام و جامی را با خود به همراه دارد. نام برخی خیابان‌ها و میدان‌ها هم برگرفته از شخصیت‌های سیاسی یا فرهنگی است؛ مانند امام خمینی، شهید مطهری، شهید بهشتی، دکتر مفتح، دکتر باهنر، دکتر چمران، دکتر شریعتی، استاد یوسفی، دکتر حسابی و... . طبق پژوهش‌های مختلف، نام‌گذاری و بازنام‌گذاری میادین و معابر شهری کارکردهای مختلفی از جمله تسهیل مدیریت بهینه در شهر، هویت‌بخشی به فضاها، ایجاد احساس تعلق در بین شهروندان، مدیریت بهینه اطلاعات شهری شهروندان، تعیین جایگاه شهروندان و کسبه مستقر در آن و تشخیص نگرش به بافت خاص شهری دارد.

    

   در منطقه ده نیز بلواری بزرگ به نام دکتر شریعتی، شخصیت سیاسی و اجتماعی نام‌گذاری شده است تا تعلق خاطری برای مردم باشد. این نامگذاری به دلیل هویت تاریخی نبوده است زیرا منطقه مورد نظر، نوپا بوده و این نامگذاری بیشتر بر اساس هویت‌بخشی فرهنگی به منطقه انجام شده است که در شورای اسلامی شهر مشهد نیز به تصویب رسیده است.

    

   از آن‌جایی‌که ساکنین و کسبه محلی به صورت روزانه اسامی این خیابان‌ها را بر زبان می‌آورند، گذرِ زمان، احساس تعلق شهروندان به خیابان‌ها را بیش‌تر می‌کند ولی متاسفانه این تعلق با شناخت کافی از آن شخصیت همراه نیست. توجه به شخصیت‌های بزرگ و مزین شدن خیابان‌ها و معابر به اسامی آن‌ها کاری پسندیده است اما بهتر نیز خواهد شد اگر اهالی ان محل نیز شخصیت موردنظر را بشناسند.

    

   خیابان شریعتی در منطقه ده جزو خیابان‌های بزرگ منطقه می‌باشد که دارای مغازه‌ها وکسبه فراوانی است و شاهراه اصلی منطقه می‌باشد ولی متاسفانه به دلیل استفاده روزمره، نام شخصیت اصلی دچار فراموشی شده و تنها به عنوان نام خیابان استفاده می‌شود و اکثر اهالی آن، این شخصیت را به خوبی نمی‌شناسند. البته این معضل در تمام خیابان‌های شهر وجود دارد که شاید آن را با نصب تابلو و سردیس شخصیت‌ها بتوان تا حدودی از این روزمرگی خارج کرد.

    

   امیر نیکنام ** کارشناس هنری و گردشگری منطقه


   تعداد بازدید: 41
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,209,353
تعداد بازدید امروز : 601
تعداد بازدید دیروز : 921
آخرین به روزرسانی : 1397/08/29 13:53
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد