• سه شنبه،29 آبان 1397
 • ورود
10°C ابری
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 50
   کد: 154064
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
   در جلسه شورای محله حجاب عنوان شد

   آموزش مهارت‌ های آپارتمان ‌نشینی

   ایجاد زمینه آشنایی، ارتباط، تعامل و دورهمی همسایه‌ها از مهم‌ترین اولویت‌های مجتمع‌های مسکونی است.
   آموزش مهارت‌ های آپارتمان ‌نشینی

   جلسه شورای محله حجاب با موضوع « آپارتمان ‌نشینی» در محل ساختمان ناحیه 3 شهرداری منطقه برگزار شد.
    

   به گزارش روابط عمومی منطقه 10 به نقل از شهرارا محله، یوسف اسماعیل‌زاده، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه در این جلسه اظهار کرد: ایجاد زمینه آشنایی، ارتباط، تعامل و دورهمی همسایه‌ها از مهم‌ترین اولویت‌های مجتمع‌های مسکونی است. لذا در این خصوص تجربه‌های قبلی به دست آمده در این زمینه را نباید دوباره تکرار و آزمایش کرد. در حال حاضر کمبود ارتباط میان همسایگان و عدم توجه مدیران مجتمع‌های آپارتمانی به مباحث اجتماعی در بسیاری از آپارتمان‌ها دیده می‌شود. به همین دلیل آنچه که باید در این زمینه درنظر گرفته شود، توجه به مواردی از جمله افزایش آگاهی مدیران و همسایگان، برگزاری جشنواره‌های فصلی در مجتمع‌های آپارتمانی و معرفی افراد شاخص و دارای تخصص در مجموعه‌ها به همسایگان جهت بهره‌مندی آن‌ها از خدمات یکدیگر و افزایش تعاملات در میان آن‌ها است.
    

   در ادامه محمد رنجبر، کارشناس اجتماعی شهرداری منطقه، مجتمع نور را به عنوان یک نمونه موفق مجتمع آپارتمانی در محله حجاب برشمرد و گفت: آنچه که در بهبود مسائل مربوط به مجتمع‌ها اهمیت دارد، وجود زیرساخت فرهنگی در مجتمع‌های آپارتمانی است و تجربه نشان داده است که بدون وجود زیرساخت فرهنگی، اجرای برنامه‌های سطحی اثربخش نخواهد بود. علاوه بر این برقراری تعامل و ارتباط ساکنین یک مجتمع با یکدیگر و در نهایت کاهش آسیب‌های اجتماعی در آپارتمان‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از راه‌هایی که می‌توان برای این منظور در نظر گرفت، ایجاد پاتوق‌های فرهنگی اجتماعی از قبیل مشاوره، بازی و سرگرمی و همچنین کارگاه‌های آموزشی با موضوع فرهنگ شهروندی و آپارتمان‌نشینی برای تمام اعضای خانواده ساکن در مجتمع‌های آپارتمانی است. برای این منظور در شروع کار ابتدا باید برای مجتمع‌های بالای 100واحد، همایشی برگزار کرد و این هدف را در آنجا برای مدیران آپارتمان‌ها عنوان کرد سپس براساس تقاضا از سمت آن‌ها، به ایجاد این پاتوق‌ها در مجموعه‌های متقاضی پرداخت.
    

   برگزاری برنامه‌های مربوط به آپارتمان‌نشینی
    

   همچنین مهندس مجید زاهدی، رئیس ناحیه 3 شهرداری منطقه ابراز داشت: جهت بهبود مسائل مربوط به آپارتمان‌ها نیاز است که برنامه‎های مختلفی با موضوعات مربوطه برگزار شود و از مدیران مجتمع‌های اپارتمانی نیز برای شرکت در آن دعوت شود تا از آموزش مهارت‌های آپارتمان‌نشینی و بحث‌های قانونی، حقوقی، فرهنگی و مسائل مورد نیاز ساکنان مجتمع‌ها توسط کارشناسانِ آموزش کلانتری، دادگستری و... استفاده کنند. ضمن این‌که از ظرفیت‌های موجود در مجتمع‌ها نیز به خوبی بهره ببرند.
    

   در ادامه یونس تیموریان، کارشناس فرهنگی ناحیه 3 شهرداری منطقه نیز در این نشست اظهار داشت: آپارتمان‌نشینی سبکی نسبتا نوین از سکونت شهری است که بر نوعی فرهنگ استوار است و یکی از مهم‌ترین مسائل در محله حجاب نیز آپارتمان‌نشینی است. به همین دلیل پرداختن به این موضوع و موارد مربوط به ان بسیار ضروری است. علت اصلی مشکلات مجتمع‌های مسکونی، نا‌آشنایی ساکنان با هنجارها و ضرورت‌‌های زندگی جمعی است. علاوه بر این غریبگی و عدم ارتباط دوستانه میان ساکنان مجتمع‌ها و بی‌توجهی به حقوق همسایگان، عدم تعلق و بی‌مسئولیتی نسبت به محیط پیرامون باعث شده است که بعضی از مجتمع‌ها به مرور به نقاطی آسیب‌پذیر و گاهی جرم‌خیز تبدیل شوند و در نهایت نیز تبدیل به محیطی نامناسب شوند. لذا توانمندسازی ساکنان مجتمع‌های مسکونی و ایجاد حساسیت در آن‌ها و همچنین آشنایی آن‌ها با حقوق و تکالیف شهروندی، می‌تواند فضای فرهنگی و اجتماعی مجتمع‌ها را نسبت به آسیب‌های احتمالی مقاوم کند و مانع تبدیل مجتمع‌ها به محیطی بی‌کیفیت برای زندگی شود.

    

    

    

   تعداد بازدید: 50
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,209,341
تعداد بازدید امروز : 589
تعداد بازدید دیروز : 921
آخرین به روزرسانی : 1397/08/29 13:53
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد