5°C 
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 65
   کد: 153254
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

   برگزاری افطار‌های ساده ماه مبارک رمضان، در فرهنگسرای خانواده

   حس خوب افطاری
   برگزاری افطار‌های ساده ماه مبارک رمضان، در فرهنگسرای خانواده

   بایدکه نشانه‌های این ماه در آسمان وجودمان رویت شود و سی روز پیوسته و مدام قدم به سویش برداریم. قدم طاعت، عبادت و بندگی، قدم همراهی و همدلی با سایر بندگان. اگر که توانستی عادت بشکنی و دلت را رشد دهی و همانند هلال ماه میان مزرعه‌ی آسمان شکوفه ‌دهی، ماهت مبارک است. ماهی که در کنار آن سنت خوب افطاری دادن را میبینی. سنتی که هم از نظر دینی بر آن سفارش شده است و هم از نظر اجتماعی، تاثیرات مثبتی با خود به همراه دارد. در اهمیت ان همین بس که پیامبر (ص) نیز می‌فرمایند:" ای مردم! هر کسی از شما روزه‌دار مؤمنی را افطار دهد، چنان است که گویا بنده‌ای را آزاد کرده و خداوند از لغزش‌های گذشته‌اش می‌گذرد.". حال چه بهتر که این افطاری در بعد بزرگتری انجام شود. کاری که فرهنگسرای خانواده در این ماه مبارک به خوبی آن را انجام داده است. به همین دلیل خبرنگار شهرآرا محله با حضور در محل از نزدیک در جریان این برنامه ‌ها قرار گرفته است. آنچه که در مقابل دیدگانتان قرار دارد، مرور بخشی از این برنامه‌ها است.

    

   مرضیه غفار نقیبی مدیر فرهنگسرای خانواده است. درباره افطاری‌های برگزار شده در این فرهنگسرا می‌گوید:«با توجه به ظرفیت ماه مبارک رمضان و فضای مذهبی که در این ماه بیشتر از روزهای دیگر حاکم است، بر آن شدیم تا با توجه به نیاز و شرایط سنی مخاطبین خود با رویکرد فعالیت محلی منطقه‌ای، برنامه‌هایی متنوع برای افطاری‌های ماه مبارک برگزار نماییم که رویکردی قرانی و معنوی دارد. ضمن اینکه حس مذهبی و انجام امور خیر در این ماه میان مردم پر رنگ‌تر است و علاقه‌مند به همکاری در امور خیریه می‌باشند. به همین مناسبت تیم کارشناسی فرهنگسرا با توجه به نیاز و رصد مشکلات منطقه از جمله فقر ارتباطی که این روزها گریبان اعضای خانواده را گرفته است و درخواست مردم نیز برای ارتباط بیشتر با مراکز فرهنگی، ما را به این نتیجه رساند تا این طرح را برای ماه مبارک رمضان ارائه داده و اجرایی کنیم». خانم نقیبی، خانواده را عضو مهمی در جامعه می‌داند و از نظر ارتباط بین اعضای خانواده اهمیت زیادی دارد «شادی و درک عمیق از اجرای امور معنوی که بعد از انجام فعالیت میان اعضای خانواده شکل می‌گیرد باعث می‌شود، تمایل بیشتری برای شرکت در این برنامه‌ها داشته باشند. گرچه مخاطبین برنامه‌ها شامل دو طیف بودند، پیشروها که به سرعت داوطلب انجام امور و کمک به اجرای برنامه‌ها می‌شدند و گروه دوم افرادی که از برنامه‌ها استفاده می‌کردند اما با این حال هر دو گروه به جذب مخاطب و دعوت از مردم برای شرکت در برنامه پیشقدم می‌شدند».
    

   دورهمی خانوادگی
   «دورهمی خانوادگی ویژه خانواده‌هایی است که مهمانان زیادی برای افطار دارند اما امکان پذیرایی از مهمانان را در فضای خانه ندارند، از فضا و ظرفیت فیزیکی حیاط فرهنگسرا استفاده کردند. هدف این برنامه برطرف کردن دغدغه خانواده‌ها برای نداشتن فضا یا هزینه‌های زیاد سالن‌ها بود. در این برنامه خانواده‌ها به صورت رایگان از حیاط فرهنگسرا استفاده کرده و هزینه‌های افطار و میزبانی از مهمانان با خودآنها بود. با وجود این‌که سال اول برگزاری این برنامه بود و تبلیغات خاصی برای معرفی آن انجام نشده بود اما استقبال خوبی از آن صورت گرفت«. اطعام ایتام همیشه کار پسندیده‌ ای است و بر ان تاکید شده است « سفره مهربانی ویژه ایتام همزمان با عید فطر نیز با همکاری خیرین در فرهنگسرای خانواده برگزار خواهد شد. در این برنامه هر خانواده از یک نفر تا تعداد بیشتری کودک یتیم را با پرداخت 10 هزار تومان مهمان سفره مهربانی خواهد کرد».
    

   افطار با کتاب
   مسابقه افطار با کتاب نیز برای دوستداران به مطالعه کتاب با موضوع رمضان برگزار شد که در این راستا از کتاب"رمضان ماه فرصت‌ها" از آیت‌اله خامنه‌ای، سوالاتی به صورت روزانه‌ انتخاب شده بود که در کانال ارتباطی فرهنگسرا برای علاقه‌مندان به اشتراک گذاشته شده بود. در صورتی که مخاطبین به 15 سوال پاسخ صحیح می‌دادند، در قرعه‌کشی نیز شرکت داده می‌شدند. در کنار این طرح، افطاری ساده نیز برنامه ویژه فرهنگسرا در طول ماه مبارک رمضان بود. مردم منطقه اعضای اصلی برگزاری این مراسم بودند. در این برنامه بانوان در پختن سوپ و تهیه سبزی و نان و پنیر افطار کمک شایانی داشتند. مهمانان برنامه، مردم محل و رهگذران بودند. این برنامه، میزبان 20 کودک یتیم در یکی از شب‌های ماه مبارک بود. نفس باز کردن روزه با هر اطعامی باشد در درگاه خداوند پذیرفته شده است. همین امر کمک شایانی به برگزاری مراسم‌ افطاری ساده در فرهنگسرا کرد.
    

   افطار ویژه زوجین جوان
   افطاری ویژه زوج‌های جوان برنامه دیگری بود که مخاطبین آن زوج‌هایی بودندکه در چند ساله گذشته مخاطب فرهنگسرا بوده‌ و یا به تازگی ازدواج کرده بودند. حدود 60 زوج که اکثرا در سال‌های اول زندگی خود بودند، مهمان افطار و همایش "ارتباط موثر زوجین با خانواده‌ها "در فرهنگسرای خانواده بودند. عباس نظافت، کارشناس فرهنگی فرهنگسرا ی خانواده، درباره چگونگی اجرای برنامه افطار می‌گوید :«این برنامه با همکاری آقای بیرمی یکی از زوجین جوان به صورت خودجوش و با ثبت نام از سایر زوجین انجام گرفته است. بعد از اذان و اقامه نماز از مهمانان پذیرایی ساده‌ای انجام گرفت و همایش ارتباط موثر با حضور آقای صباغ مقدم و پرسش و پاسخ مهمانان انجام شد».پیمان موروثی و همسرش، زوج جوانی بودند که برای برنامه افطار زوج‌های جوان به فرهنگسرا خانواده آمده بودند، آقای موروثی از آشنایی‌شان با فرهنگسرا و اجرای این برنامه‌ها می‌گوید:« بعد از عقد حدود یک سال است که با فرهنگسرا آشنا شده‌ایم. از آنجا که برنامه‌های فرهنگسرا را از طریق کانال ارتباطی آن دنبال می‌کنیم با همسرم تصمیم به ثبت‌نام و شرکت در این برنامه معنوی و آموزشی گرفتیم. همایش‌ها جزو برنامه‌های خوب فرهنگسرا است منتهی مدتی در اجرای برنامه‌هایی از این سبک وقفه افتاده بود. همایش‌ها در زندگی زناشویی ما اثربخش بوده است و دوست داریم این برنامه‌ها تداوم داشته باشد ضمن این‌که اگر هزینه‌ای نیز داشته باشد، مشکلی در پرداخت آن نداریم». یاسمن رضایی حدود یک سال است که با فرهنگسرا آشنا شده است. او می‌گوید:« برگزاری این‌گونه همایش‌ها و حضور اساتید متخصص در زمینه آموزش‌ها، کاربردی و نتیجه بخش بوده و باعث استقبال من و همسرم از برنامه‌ها می‌شود. برنامه افطار در ماه مبارک و برگزاری همایش ارتباط بهتر زوجین با خانواده، باعث بهبود روابط ما با خانواده‌ها می‌شود از آنجا که دید و بازدید در این ایام مرسوم است برگزاری همایش‌هایی با موضوع خانواده و ارتباطات کمک زیادی به زوجین جوان می‌کند. ضمن اینکه با دیدن سایر زوجین و طرح سوالات از جانب آنها مطالب و راهکار‌های بیشتری می‌آموزیم».
    

   سفره‌ای با همکاری افراد محله
   با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در برپایی سفره‌های افطار ساده، فرهنگسرا با پهن کردن موکت در پیاده‌رو و برگزاری نماز جماعت و دادن افطاری ساده شامل سوپ به همراه نان و سبزی به این مهم جامعه عمل پوشاند. تبلیغاتی برای برنامه‌ها صورت نگرفته بود و جذب مخاطب نیز با همراهی مردم به صورت درون گروهی و در دوره‌های قرآنی و دوستانه انجام شده بود. صفیه هنرور 49 ساله ساکن محله استاد یوسفی است و یکی از بانوانی است که در برپایی این سفره و تهیه غذای افطاری با سایر بانوان محله همکاری داشته است. او دلیل همکاریش را رضایت خداوند و آشنایی بیشتر با همسایگان می‌داند. «روزهای افطاری ساده بعد از نماز ظهر با سایر همسایه‌ها به فرهنگسرا می‌آمدیم تا در این امر خیر سهیم شویم». بی بی اشرف ظریفیان هم بانوی دیگر محله شاهد است که در برگزاری افطاری‌های ساده مشارکت داشته است، می‌گوید « انجام کار خیر را دوست دارم ضمن این‌که افطاری باعث آشنایی بیشتر مردم با فرهنگسرا و فعالیت‌های آن شده است. برگزاری این مهمانی و فعالیت‌هایی از این قبیل باعث ارتباط بیشتر بین مردم محله‌ها می‌شود و مردم از این طریق به فرهنگسرا اعتماد کرده و فرزندان خود را برای اوقات فراغت به اینجا می‌آورند.»

   تعداد بازدید: 65
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,258,915
تعداد بازدید امروز : 1,104
تعداد بازدید دیروز : 984
آخرین به روزرسانی : 1397/10/30 13:06
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد