5°C 
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 164
   کد: 153111
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
   توسط دانشکده معماری خیام برگزار شد

   همایش « آموزش و پرورش در معماری دیروز و امروز»

   اولین اصل مهم در آموختن معماری، دادن تکنیک و روش است
   همایش « آموزش و پرورش در معماری دیروز و امروز»

   همایش «آموزش و پرورش در معماری دیروز و امروز» در دانشکده معماری خیام برگزار شد.

    
   به گزارش روابط عمومی منطقه 10، مدیر مسئول فصلنامه معماری آتک در گفتگو با خبرنگار شهرآرا محله، اظهار داشت: ارزشمندترین و مقدس‌ترین کانون پرورش، آغوش مادر است و او بدون آن‌که خودش بداند، زاینده است و در سه صفت با ذات پروردگار مشترک است؛ مهربانترین مهربانان است، بدون انتظاری مهرورزی می‌کند و نزدیک‌ ترین کسی است که به ما وجود دارد. پس از آن‌ پرورش یک کودک کودکستانی، دبستانی، دبیرستانی و دانشگاهی طی خواهد شد، در سلسله ‌مراتبی شبیه به هم با این تفاوت که فقط سن بالا می‌رود.آنچه اهمیت دارد، پرورش است. به این معنا که پرورش فراتر از آموزش اهمیت دارد و تا پرورش نباشد، آموزش نیز تاثیرگذار نخواهد بود.
    
   دکتر هوشنگ اردلان، آموختن معماری از راه مستقیم را غیر ممکن دانست و گفت: اولین اصل مهم در آموختن، دادن تکنیک و روش است و هر دانشجو باید از زمان دانشجویی تا شکوفایی، چهار تکنیک روش، دانش، بینش و منش را بگذراند. برای آموختن روش، محیط کارگاهی را باید آموخت. آنچنان که در گذشته ما نیز با کارگاه معماری پیوند داشتیم و با دل کار می‌کردیم طوری‌که کلاس و کارگاه، خانه دوم ما محسوب می‌شد و همه اعضا مثل یک خانواده بودیم. در این شرایط بود که ما می ‌آموختیم. متاسفانهگروهی کار کردن مهارتی است که در ما ایرانیان کمی ضعیف است و آن ‌طور که باید به آن توجه نمی  ‌شود. بنابراین پروژه‌ ها بهانه است و باید شخصیت دانشجویان شکل بگیرد و پرورش اصل اول در شکل‌گیری شخصیت است. لذا آموختن اگر کلیشه‌ای باشد، تاثیرگذار نخواهد بود.
    
   عضو ارشد دفتر مطالعات مشترک ایران و ایتالیا نیز در این برنامه اظهار داشت: در سال‌های 50 تا 57 اگر معماری ما از جهان جلوتر نبود اما با معماری جهانی تقابل می ‌کرد. پس از انقلاب نیز در سال‌ های 57 الی 67 که دهه جهان ‌بینی نام دارد، تکیه آموزش معماری بر سه مدرسه شهید بهشتی، تهران و علم و صنعت بود که با توجه به تعطیلی سه ساله دانشگاه‌ ها در آن زمان به دلیل هجوم ارتش عراق به ایران و جنگ هشت ساله دفاع مقدس، معماری نتوانست جایی برای خود باز کند و شاخصه ای در نظام حکومتی به نام معاونت مهندسی و مدیریت عمران شکل گرفت که در حقیقت نظام ساخت و ساز و طراحی کشور را در دست گرفته بود.گذشته از آن، بیش‌ تر توان و استعداد کشور را جنگ می‌ بلعید و امکان بروز خلاقیت و معماری نوین در کشور وجود نداشت.
    
   دکتر محمد رضا پورزرگر ادامه داد: اولین دانشگاه معماری آزاد در سال   68  شکل گرفت و  پس از آن در شهرهای دیگر تاسیس شد.پس از پایان جنگ سیل عظیمی از دانشجویانی که در معماری تحصیل کرده و تخصص داشتند، وارد جامعه شده و روش ‌های جدید معماری را به صورت آموزش در دانشکده ‌ها تزریق کردند طوری که به مرور زمان  نوعی از معماری جدی در دانشگاه ‌های آزاد گسترش یافت. تا این‌که در سال 72 اولین مکان با معماری نو شکل گرفت و در جامعه معماری کشور سر و صدا کرد. آرام آرام فارغ التحصیلانی که  در سال 70 فارغ التحصیل شده بودند، کار را به عهده گرفتند و دهه دوم پس از انقلاب، دهه آموزش معماری شد. در سال های 77 الی 87  دفاتر معماری کوچک  توسط فارغ‌ التحصیلان این رشته تاسیس شد و در دهه 80  جان تازه ‌ای به معماری کشور دمیده شد.
    
   موسس هیات مدیره شرکت مهندسین مشاوره بنیادسازه افزود: اولین چیزی که می تواند به معماری حیات بدهد، اقتصاد است و چنانچه مملکتی اقتصاد پویا و خودکفا نداشته باشد، معماری هم در آن نیز نمی‌ تواند ابراز شود.درنتیجه سیستم‌ های دولتی باید در این زمینه کمک کنند تا اقتصاد سازندگی و معماری به شکوفایی برسد و به این ‌وسیله پروژه ‌های خوب و با ارزشی ارائه شود. پس از اقتصاد، داشتن زیربنا و بستر مناسب از جمله دانشکده ‌ها و پیدا کردن نبوغ و خلاقیتمی ‌تواند نظام معماری را ساماندهی کند و در واقع تا نفس جواننباشد، این حرکت نیز اتفاق نخواهد افتاد لذا لازم است که در کنار تجربه، نیروی جوان نیز حضور داشته باشند. همچنین تکنولوژی نیز بر معماری تاثیرگذار بوده و اگر فناوری و نظام ساخت وجود نداشته باشد و صنعت نیز به عنوان یک مهره تشکیل‌ دهنده در کنار معماری شکل نگیرد، معماری هم پیشرفت نخواهد کرد. علاوه بر این استقلال در معماری و وجود زیر ساخت ‌های معماری در کشور اهمیت بسزایی در هنر معماری خواهد داشت.
    
   در این مراسم دکتر نیکنازکچوئی، مدیر گروه معماری نیز ضمن تشکر از دانشجویان معماری که در طرح خانه بهار، وظیفه ارائه دیوار کاشی را به عهده داشتند، گفت: آموزش و پرورش برای دانشکده خیام یک دغدغه است لذا وظیفه اصلی ما در دوران تحصیلی دانشجویان، آموزش و پرورش آن ‌ها است تا در این زمان به خوبی آموزش و پرورش یافته و به عنوان نوابغ از این دانشکده فارغ‌ التحصیل شوند و وارد عرصه کار شوند.
    
   لازم به ذکر است در پایان مراسم، کارگاه « طراحی اسکیس» برای دانشجویان ارائه شد.
   تعداد بازدید: 164
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 2
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,259,032
تعداد بازدید امروز : 1,221
تعداد بازدید دیروز : 984
آخرین به روزرسانی : 1397/10/30 13:06
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد