• پنج شنبه،06 اردیبهشت 1397
 • ورود
13°C آفتابی
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 286
   کد: 116893
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

   پروژه بزرگ بوستان موضوعی دانش، در آستانه افتتاح

   نکته در خور اعتنا اینکه رویداد بزرگ و ملی مشهد 2017 که پروژه‌های گوناگون مشهد را مورد توجه قرار داده، این پروژه بزرگ را نیز در میان 238 پروژه، به عنوان تنها گزینه این منطقه بزرگ شهری گنجانده است که این خود گویای اهمیت این پارک موضوعی است
   پروژه بزرگ بوستان موضوعی دانش، در آستانه افتتاح

   بوستان موضوعی، مجموعه‌ی است مشابه سایر بوستان‌ها؛ با این تفاوت که تلاش شده شامل بخش‌های جذاب و مرتبط با یک موضوع خاص باشد که برای قشر یا گروه سنی خاصی تهیه شده باشد.

    یکی از این بوستان‌ها که تاکنون مشابه آن در سطح شهر مشهد ساخته نشده، موضوع و محوریتش «دانش» است که در منطقه 10 قرارگرفته‌ و بعد از گذشت 5 سال از آغار به کار این پروژه، چیزی به اتمام و بهره‌برداری آن باقی نمانده است.

   به گزارش روابط عمومی منطقه 10 به نقل از شهرآرا محله، نکته در خور اعتنا اینکه رویداد بزرگ و ملی مشهد 2017 که پروژه‌های گوناگون مشهد را مورد توجه قرار داده، این پروژه بزرگ را نیز در میان 238 پروژه، به عنوان تنها گزینه این منطقه بزرگ شهری گنجانده است که این خود گویای اهمیت این پارک موضوعی است؛ پارکی که شش و نیم میلیارد تومان اعتبار، به خود اختصاص داده است. به بهانه افتتاح این طرح نو و بزرگ در دهه مبارک فجر، با شهردار منطقه 10 و معاون فنی و اجرایی منطق گفتگو کردیم.

   ...

   قصه ساخت بوستان موضوعی «دانش»، از جایی شروع می‌شود که مسئولان شهری منطقه 10، ضرورت ایجاد چنین فضایی را در منطقه احساس‌ می‌کنند؛ بوستانی که هم فضای مفرح و شادی داشته و هم مکانی آموزشی برای اقشار مختلف باشد؛ موضوعی که در سال 90 به صورت جدی وارد مرحله عملیاتی می‌شود، اما دیری نمی‌پاید افرادی ادعای مالکیت زمینی را می‌کنند که قرار بود به پارک موضوعی دانش، تغییر کاربری دهد.

   شهردار منطقه 10 در این باره می‌گوید: این زمین ویژگی‌های خاصی دارد؛ هم در محدوده کم برخوردار شهری است و هم نزدیک‌بودن آن با نمایشگاه بین‌المللی، امتیاز مثبتی برای آن محسوب می‌شود و از طرف دیگر، کنار کال چهل بازه قرار گرفته است.

    سعید حسینقلی‌زاده مقدم، درباره ماجرای ادعای مالکیت افراد می‌گوید: این ادعا موجب می‌شود که اجرای پروژه در همان ابتدای کار متوقف شود، اما در سال 93 ، معارض رفع شده و چون مالکان، مدرکی دال بر مالکیت نداشته‌اند، محکوم می‌شوند.

   وی ادامه می دهد: پس از این ماجرا پروژه با شدت و قوت بیشتر ادامه می‌یابد و طراحی‌ای که در سال 90  انجام شده بود، سه سال بعد، وارد فاز اجرایی می‌شود.

   مقدم با اشاره به اینکه شهرداری در بخش اجرا هم، تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد، می‌گوید: تیم اجرایی این پروژه از نمونه‌های مشابه آن در کشور دانمارک و نیز از دیگر پارک‌های موضوعی کشور بازدید و تجربیات آن‌ها را در اختیار گرفته‌اند، هم‌چنین مشاوره و رایزنی و کار تخصصی از سوی کارشناسان مربوط انجام شده است.

   هنوز اسامی دانشمندان، مشخص نشده

   از میان 238 پروژه مناطق مختلف شهر مشهد که از سوی ستاد مشهد 2017 برگزیده شده، بوستان موضوعی دانش برای شهرداری منطقه 10 درنظرگرفته شده است.

   مقدم شهردار منطقه دراین‌باره می‌گوید: پس از انتخاب این بوستان، برای رویداد مهم مشهد 2017 قرار شد تعدادی از دانشمندان و نخبگان ایرانی اسلامی که در ارتقای دانش نقش داشته‌اند، انتخاب شده و به صورت المان‌های نقش برجسته، در پارک جانمایی شوند.

   وی در ادامه، به این مقوله اشاره می‌کند که هنوز اسامی این دانشمندان، تعیین و قطعی نشده و به محض تصویب اسامی، کار ساخت این یادمان‌های نقش برجسته انجام می‌پذیرد.

   اهمیت انرژی پاک

   علی خان‌محمدی، معاون اجرایی شهرداری منطقه 10، دیگر مسئول دستاندرکار این پروژه بزرگ است.  او درباره موضوعاتی که قرار است، در این بوستان، به عنوان نماد دانش قرارگیرد، اظهار می‌کند: موضوع و محوریت اصلی پارک، انرژی است و ما سعی کردیم مقوله انرژی را از همان بدو کشف انسان‌های نخستین، تا دوران معاصر، به‌گونه‌ای که مخاطب با آن ارتباط برقرارکند، به صورت عینی و المان‌های حجمی پیش چشم مخاطب بگذاریم.

    وی دلیل انتخاب مقوله انرژی برای این بوستان را اینطور عنوان می‌کند: این روزها بحث تولید انرژی پاک، نه تنها در کشور ما که در تمام دنیا مورد توجه است. همین آلودگی شهرها، خود اهمیت تولید انرژی پاک را آشکار می‌کند.

   در کنار استفاده از تجربه‌های پارک علم و فن‌آوری، از دستاوردهای دانشگاه فردوسی، شرکت برق، مدیریت فضای سبز و  بخش‌های مرتبط دیگر نیز در اجرای این پروژه استفاده شده است. خان‌محمدی با خاطرنشان‌کردن این موضوع، می‌افزاید: 100 درصد این پروژه، با اعتبارات شهرداری اجرا شده است.

   درنظر گرفتن دو بخش عمومی و موضوعی

   یکی از نکات مهم هر پروژه، بودجه آن است. شهردار منطقه 10 درباره آمار و ارقام این پروژه می‌گوید: برای ابنیه این بوستان موضوعی، 5 و نیم میلیارد تومان و برای ساخت و جانمایی المان‌ها هم، یک میلیارد تومان بودجه درنظر گرفته شده است.

   وی در ادامه توضیح می‌دهد: طراحی این بوستان، در دو فاز مورد توجه قرار گرفته؛ بخش اول آن، به صورت عمومی و بخش دیگر به صورت موضوعی، برای نصب تجهیزات انرژی، مورد استفاده قرار گرفته است.

   فضای سبز 17 هزار متر مربعی

   شهردار منطقه 10 به مساحت 17 هزار متر مربعی فضای سبز بوستان موضوعی دانش اشاره می کند و می گوید:  1063 اصله نهال در این پارک کاشته شده است.

    

   وی انتخاب، به کارگیری و نگهداری از گیاهان را سه عامل اساسی در کارایی فضای سبز عنوان می کند و می افزاید: کاشت 3623 اصله درختچه در جهت محوطه‌ سازی و تلطیف هوا صورت گرفته است.

   مقدم تطابق سرانه فضای سبز را با رشد جمعیت، مهم ارزیابی می کند و ادامه می‌دهد: احداث و توسعه 2440 گل دائمی با هدف ایجاد آرامش و شادابی در روحیه شهروندان، یکی از کارهایی است که در بوستان دانش انجام شده است.

   وی ادامه می دهد: کاشت 1660 گل فصلی نیز، از نکات درخور توجه پروژه یادشده است که فضایی زیبا و متنوع را به ارمغان آورده است.

    او همچنین از احداث و توسعه 378 متر مربع پرچین به منظور زیباسازی و تفکیک فضا خبر می دهد و می‌گوید: عملیات احداث و توسعه 8950 متر مربع چمن، از دیگر اقدامات اجرایی بوستان است.

   تولید برق با انرژی پاک

   مقدم یادآور می‌شود: تامین روشنایی این پروژه نیز با استفاده از ظرفیت حداکثری انرژی خورشیدی صورت می‌گیرد. ما  نه تنها از طریق این انرژی پاک، برق مورد نیاز بوستان را تولید کرده‌ایم، مازاد برق تولید شده را نیز طی هماهنگی با شرکت برق، در اختیار آنها قرار داده‌ایم.

   وی به نصب 117 پایه چراغ در بوستان اشاره می کند و درباره محدوده جغرافیایی دقیق آن عنوان می‌کند: پارک موضوعی دانش در حاشیه بزرگراه امام علی(ع)، حدفاصل خیابان ابرار تا بولوار شریعتی و بولوار شریعتی تا خیابان نهضت، در فضای بیش از 35 هزار متر مربع احداث شده است.

   بوستانی با 40 المان موضوعی

    

   شهردار منطقه با بیان اینکه بخش ابنیه و فضای سبز پروژه، پیشرفت 90 درصدی داشته و تقریبا به اتمام رسیده است، بیان می‌کند: با توجه به طراحی صورت گرفته، 214 هزار و 22 متر مربع از فضای این بوستان، به ساخت آلاچیق اختصاص دارد.

    اما یکی از بخش های منحصر به فرد بوستان، المان‌های موضوعی است که معاون فنی و اجرایی شهرداری منطقه، آن‌ها را 40 تا برشمرده و به این مسئله اشاره می‌کند که مخاطب این المان‌ها، همه اقشار با گروه های سنی مختلف هستند.

   خان‌محمدی می‌افزاید: 10 المان آماده شده و بقیه آن‌ها نیز در دست ساخت است که به محض آماده‌شدن، به مجموعه منتقل می‌شود.

   این مسئول شهری، با توجه به اهمیت المان‌ها از جزئیات آنان یاد می‌کند: تاکنون 2المان صوتی، 6 آیینه محدب و مقعر، یک عدد توربین بادی و یک عدد پنل تولید برق خورشیدی، آماده و در این مجموعه نصب شده است.

   وی درباره محتوای مفهومی برخی المان‌ها می گوید: موضوع المان ها، انرژی است مثلا چنانچه فردی در نقطه‌ای مشخص‌شده پا بکوبد، در همان ناحیه، به صورت عینی می‌تواند ببیند که چگونه برق تولید می‌شود یا در صورتی که فردی روبروی یکی از صفحه‌های صوتی قرار گیرد و حتی به آرامی صحبت کند؛ فرد دیگری که مقابل صفحه دوم ایستاده است، می‌تواند به وضوح صدا را بشنود.

   خان محمدی خاطر نشان می کند: بالابردن اطلاعات و آگاهی‌های علمی شهروندان، به ویژه دانش‌آموزان در علومی نظیر نجوم، شیمی و فیزیک و استفاده کاربردی از این علوم، در کاهش مصرف انرژی، و نیز بهره‌وری بیشتر از نعمت‌های خدادای توسط نسل آینده، از جمله اهداف طراحی و ساخت این بوستان است.

   نقشه ایران، المانِ ویژه

    

   معاون اجرایی شهرداری منطقه با تاکید بر این موضوع که مقوله انرژی، گسترده است، پیشنهاداتی درباره این پروژه عنوان می‌کند: بوستان دانش، جاذبه‌ای گردشگری در منطقه 10 به شمار میرود که دهه مبارک فجر، به بهره‌برداری خواهد رسید. رسانه‌ها و سازمان‌ها و اقشار مختلف جامعه، از این فرصت می توانند استفاده کنند و به عنوان مثال، جشنواره‌های محلی و مسابقات عکاسی و برنامه‌های مشابهی را  با هدف شناساندن  فضا، در همین مکان برگزار کنند.

   وی می‌افزاید: ما پذیرای انتقادها، پیشنهادها و ایده‌های ناب شهروندان برای تکمیل پروژه هستیم تا در کارگروه خاص آن، مطرح و به بحث و نظر گذاشته و در صورت تصویب، عملیاتی شود.

   خان‌محمدی به المان ویژه بوستان نیز اشاره می کند و می‌گوید:  نقشه ایران در تابلویی بزرگ با ابعاد 10 در 6 متر، ترسیم شده و تمامیت ارضی آن به وضوح به تصویر کشیده شده است. حتی جمله پیامبر با این مضمون که اگر دانش در ثریا باشد، مردمانی از سرزمین پارس آن را از آن خود می‌کنند به 54 زبان دنیا نوشته شده و به المان ویژه این بوستان تبدیل شده است.

    

    

   تعداد بازدید: 286
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
لینک های مرتبط
گردشگری
گالری
سایت 137
نظارت و بازرسی شهرداری
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 1,001,937
تعداد بازدید امروز : 488
تعداد بازدید دیروز : 601
آخرین به روزرسانی : 1397/02/05 15:22
ارتباط با ما
آدرس :

قاسم آباد . بلواراندیشه - نبش بلوار استاد یوسفی- شهرداری منطقه 10

تلفن :051-31295600
فاکس :051-31295664
رایانامه :zone10@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه 10 شهرداری مشهد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد